چرا بعضی از روس ها نگاه آسیایی دارند؟

بیش از 190 گروه های قومی در میان 142 میلیون نفر جمعیت روسیه وجود دارد.اکثر گروه های قومی در روسیه ظاهری به اصطلاح اروپایی دارند، اما تعداد زیادی از شهروندان روسی نیز وجود دارند که می توانند به صورت قومی آسیایی طبقه بندی شوند.

تنوع قومی روسیه اغلب گردشگران را شگفت زده می کند،چون آنها انتظار دارند که کشور روسیه از نظر قومیتی همگن تر باشد. در حالی که بیش از 190 قومیت در کشور وجود دارد، روسیه به طور رسمی هیچ گروهی را به عنوان گروه آسیایی معرفی نمی کند.

یور کیتوف، پژوهشگر مرکز انسان شناسی فیزیکی آکادمی علوم روسیه، معتقد است که سه تعریف از اصطلاح آسیایی در زمینه روسی وجود دارد.

کیتوف به RBTH گفت: اول از همه، آسیایی ها افرادی هستند که در بخش آسیایی روسیه زندگی می کنند. در مرحله دوم، آسیایی ها اساسا به وسیله  زبان و فرهنگ خود شناسایی می شوند. کیتوف می افزاید: مردم ترکیه و تونگزیس را می توان به عنوان آسیایی ها نام برد.

ثالثا، آسیایی ها را به سادگی می توان به عنوان مغول توصیف کرد . او در میان آنها کلمیکس، یوکیگیر، بوریاسی، تووین، خاكس، چوكسی، كوریك ها، اسكیموها و آئول ها را فهرست كرد.

او توضیح می دهد که قومیت های بسیاری از نژاد مغولی در روسیه وجود دارد. با این حال، شناسایی آنها به شدت سخت است، از آنجا که "قلمرو روسیه مدرن شامل حداقل دو نژاد: قفقازی و مغولی است" و پس از سال ها همزیستی آنها در همه نوع نسبت ها ترکیب شده اند.

پروفسور Ilya Perevozchikov، که کتاب اصلی کالج برای دانش آموزان علوم انسانی در روسیه را نوشت، با کیتو موافق است. او به RBTH گفت که اصطلاح آسیایی کاملا گمراه کننده و مبهم است. تاتارها و قزاقهای که آسیایی به نظر می رسند، که او به عنوان نمونه به آنها اشاره می کند، دارای منشا مخلوطی هستند و خون قفقازی و مغولی دارند.

Perevozchikov می گوید نژاد و قومیت در همه موارد با هم مرتبط نیستند. نژاد یک مفهوم بیولوژیک است، در حالی که قومیت فقط یک مفهوم اجتماعی است.

چه تعداد آسیایی در روسیه زندگی می کنند؟

براساس سرشماری سال 2010 روسیه، 193 گروه قومی در روسیه وجود دارد. در زیر لیستی از ده گروه قومی پرجمعیت آسیای ها ( که به طور سنتی پذیرفته شده) در روسیه مدرن براساس اطلاعات سرشماری وجود دارد.

asian1.jpg


اگر چه بسیاری از مردم بومی شمال و خاور دور روسیه (مانند چوکچی یا اقیانوس) بخشی از نژاد مغولی هستند، اما متأسفانه آنها در شمارش گنجانده نشده اند ، زیرا جمعیت انها به شدت کاهش یافته است.

دولت روسیه اقدامات لازم را برای حفظ فرهنگ و آداب و رسوم این گروه ها با حمایت از انجمن های آنها و ارائه دوره های کارآموزی به آنها در مقر سازمان ملل انجام می دهد.

اینکه چه کسی می تواند به عنوان یک آسیایی طبقه بندی شود، موضوع مورد بحث در اروپا، آسیا و ایالات متحده است. با تعاریف سنتی، روسیه دارای 9.5 میلیون ساکن قوم آسیایی است که 6.5 درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند.

در مقایسه، طبق گزارش مرکز پژوهشی Pew،  آمریکایی های آسیایی 5.8 درصد از جمعیت ایالات متحده را تشکیل می دهند.

اکثر جمعیت آسیایی روسیه در مناطق روستایی زندگی می کنند. تنها جوامع آسیایی که به طور عمده در روسیه ی شهرنشین هستند، کره ای ها، تاتار ها، ازبک ها و قرقیزستانی ها هستند.

آمارها نشان می دهد که در جامعه آسیایی جمعیت زنان ، که مطابق با یک روند کلی در روسیه ، بیش از مردان می باشد.

 اصلیت(ریشه) در مناطق مختلف آسیا 

بسیاری از گروه های قومی آسیایی دارای تاریخ مبهم هستند که برای محققان مدرن دشوار است تا اجداد انها را ردیابی کنند. به عنوان مثال، بوریا ها از قبیله های سیبری و مغولی سرچشمه می گیرند و در نهایت در نزدیکی دریاچه بایکال و جمهوری داخلی بوریاسیای مدرن قرار دارند.

آنها برای اولین بار در "تاریخ مغول ها"، قدیمی ترین اثر ادبی ماندگار مغولستان از پایان قرن 13، ذکر شده اند.

تاریخ کالمیکس نیز به شدت با یک قبیله مغول دیگر- - Oirats ارتباط دارد. اولین سوابق نوشته شده از مردم تووان به آنها به عنوان Dingling اشاره می کنند.

تاتارها و قزاق ها دارای اجداد مشترک هستند وبه زبان ترکی سخن می گویند. یوکات ها، باشکرها، ازبک ها و قرقیزستانی ها بر این اعتقاد دارند که به گروه های قومی تركی بومی آسیای میانه تعلق دارند.

بسیاری از جوامع کره ای که در سراسر روسیه کشف شده اند، ریشه های آنها  به کره ای ها که در اواخر قرن نوزدهم در شرق خلیج فارس زندگی می کردند، بازمی گردد. کره ای ها، که به علت فقر کشور خود را ترک کردند، به سرعت با شرق دور سازکاری پیدا کردند و در زمین های کشاورزی خالی ساکن شدند.

اتحاد جماهیر شوروی بسیاری از آنها را در سال 1930 به کشورهای آسیای میانه، جایی که آنها همچنان در حال حاضر زندگی می کنند ، تبعید کرد.

جمهوری داخلی تاتارستان و یاکوتیا همچنین گروههای قومی بزرگ آسیایی را دارند.

بسیاری از گروه های قومی دارای یک مرکز نمایندگی و مراکز فرهنگی هستند. دولت روسیه نیز اداره فدرال امور قومی را راه اندازی کرده است.

قانون اساسی روسیه، حق تمام جمهوری های داخلی را، به جز زبان روسی، به زبان های دولتی خود تضمین می کند. همچنین حق گروه های قومی را برای حفظ زبان مادری خود و ایجاد شرایط برای تحصیل و توسعه آنها تضمین می کند.

متأسفانه بسیاری از مردم آسیایی از جمهوری های روسیه از خانه های خود به مسکو و دیگر شهرهای توسعه یافته اقتصادی نقل مکان می کنند. در سال 2013 بیش از نیم میلیون مهاجر داخلی به بخش اروپایی روسیه نقل مکان کردند.

آمار عقب افتادگی حقوق و دستمزد دولتی ممکن است تمایل به ترک این افراد را توضیح دهد. در سال 2015، ناحیه فدرال سیبری حدود 773 میلیون روبل (حدود 13.3 میلیون دلار) به کارمندان خود بدهکار بود ، در حالیکه تعداد آن در ناحیه فدرال مرکزی فقط 477 میلیون روبل بود.

آسیایی ها چه کسانی هستند

سرشماری دولت روسیه جمعیت را براساس قومیت ها تقسیم می کند، اما این مشکل است که به طور عینی تصمیم گیرد که کدام گروه را می توان به عنوان آسیایی طبقه بندی کرد.

تعریف اصطلاح آسیایی در کشورهای مختلف متفاوت است. انگلستان به طور عمده آسیایی ها را مردم جنوب آسیا، که عمدتا شامل هند، پاکستان و بنگلادش است ، تعریف می کند.

asian2.jpg

روسیه دارای تعداد زیادی گروه های قومی و جمعیت متنوعی است / ریانووستی خبر / سرگئی گونایف

 درسال 2010 دفتر سرشماری ایالات متحده  آسیایی ها را شامل کسانی می داند که ریشه در شرق دور، شبه قاره هند و آسیای جنوب شرقی دارند، در حالی که دولت سوئد نیز شامل مردم خاورمیانه می شود.

هر دو محقق غربی و شرقی در تعریف آسیایی ها هم نظر نیستند و اگرچه بیشتر آنها تمایل دارند اصطلاح "مغولی" را به عنوان استثناء استفاده کنند.

به عنوان مثال، دکتر مارتا میرازون لاهر از دانشگاه کمبریج معتقد است که "تمام جمعیت آسیایی" را می توان تحت اصطلاح " مغولی " طبقه بندی کرد.

 مسنیا ری نوویتا (Masniari Novita ) از دانشگاه Jember در اندونزی می گوید: "آسیا ها بخشی از نژاد مغولی هستند، در حالی که آسیا های شبه قاره هند بخشی از نژاد قفقازی هستند."

یک راهنمای سبک 2011 توسط پروفسور دیوید بلاکلی توصیه می کند که از اصطلاح آسیایی برای اشاره به افرادی که در کشورهای آسیایی زندگی می کنند مانند "چین، ژاپن، کره و ویتنام" استفاده کنید، مگر اینکه در یک وضعیت خاص، استفاده از یک اصطلاح ملی خاص را بهتر از استفاده از اصطلاح گسترده تر آسیایی بدانند.

منبع: Aizhan Kazak, RBTH

 

مترجم : ماندانا فردین، عضو شورای علمی موسسه بین المللی مطالعات دریای خزر

http://www.iikss.com/fa/index.php/route/news_det/MTAxODg

 


/ 0 نظر / 25 بازدید